Anasayfa Saglicakla Online Islemler Insan Kaynaklari Bizden Haberler
 
 
Anasayfa > Bizden Haberler  

Konya Sigara'ya karşı birlik oldu
31.05.2012
       
 

Konya'da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, özel hastanelerin temsilcileri ve bürokratlar 31 Mayıs Dünya Sigarasız günü nedeniyle düzenledikleri basın toplantısında sigara bağımlılığının önüne geçmek için birlik oldular.

 Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçük Kendirci, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği Konya Şubesi Genel Sekreteri Dr. Seyit Karaca, Bir Hayalim Var Derneği Başkanı Dr. Alişan Taşpınar, Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, Anıt Hastanesi Tıbbi Direktörü Dr. Kutsi Öncü gibi önemli sektör profesyonellerinin katıldığı toplantıda sigaranın biyolojik, toplumsal ve ekonomik zararları konuşuldu. 

Toplantı'nın açılış konuşmasını yapan Dr. Alişan Taşpınar, evletin sigara bıraktırma çalışmalarını desteklemesi gerektiğini belirterek, "Piyasada birçok çalışma var. Bunların hepsini kullanmamız lazım. Bunun önünü bakanlığımızın açması lazım. Sigara bıraktırmak için birileri çaba sarf ediyorsa önünü açmak lazım. 232 tane poliklinikle milyonlarca bağımlı insanla mücadele edilemez. Onun için ciddi bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor" dedi. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şubesi Genel Sekreteri Seyit Karaca da, programın ilkini geçtiğimiz yıl yaptıklarını anımsatarak, "Amacımız sigaranın zararlarına dikkat çekmek. Yapacağımız projelerle bir kişiye bile sigarayı bıraktırabilirsek mutlu olacağız. Türkiye'de yaklaşık 17 milyon içici var. 100 bin kişi sigaraya bağlı hayatını kaybediyor. Türk halkı sigara alabilmek için günlük 17 milyon dolar harcıyor" şeklinde konuştu. İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük'ün konuşmasının ardından söz alan İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci de kurum olarak bağımlılıkla mücadele eden bütün kurum ve kuruluşlara destek verdiklerini belirterek, sivil toplum kuruluşlarımız olsun kamu kuruluşlarımız olsun tütün ile mücadele eden, madde bağımlılığı ile mücadele eden, alkolle mücadele eden bütün kuruluşlarımıza bugünden yarına bütün desteklerimizi açıyoruz. Gençliğimizi ve çocuklarımızı tütün de dahil onları bağımlı hale getirecek bütün kötü alışkanlıklardan kurtararak onları bağımsız bir dünyaya kazandırmamız gerekiyor" şeklinde konuştu. Uzun yıllar sigara içerek gırtlak kanseri hastalığına yakalanan Süleyman Yılmaz ise, bütün gençlere çağrıda bulunarak sigara içmemeleri tavsiyesinde bulundu.