Anasayfa Saglicakla Online Islemler Insan Kaynaklari Bizden Haberler
 
 
Anasayfa > Bizden Haberler  

Proloterapi ile eklem, kas ve tendon ağrılarından ağrısız kurtulmak mümkün
01.06.2012
       
 

Proloterapi ile ağrılarınızdan ameliyatsız kurtulabilirsiniz

 

Zayıflamış, eskimiş eklem, kıkırdak, ligament ve tendonları eski haline getirmek için geliştirilen Proloterapi Tekniği ile her türlü eklem, kıkırdak, tendon ve kas ağrısında ameliyatsız tedavi mümkün. 

 

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Proloterapi Yöntemiyle ilgili bilgi veren Konya Özel Selçuklu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nadir Hansu, kendisinin de hastalarına uyguladığı ve tavsiye ettiği Proloterapi tekniğinin Artrozlarda, eklem stabile sorunlarında, bel fıtığında, avaskuler nekrozlarda, epikondilitte, (tensçi,golfçu dirseği gibi), topuk dikeninde, eklem kireçlenemlerinde, geçmeyen boyun, sırt, bel ağrılarında, ameliyat sonrası ağrılarda, ameliyata karar vermeden önce mutlaka incelenmesi gereken bir uygulama olduğunu belirtti.

 

Proloterapi Nedir?

Türkiye’de  birkaç yıldır uygulanan Konya’da ise ilk uygulanmalarının yapılmaya başlanıldığı Proloterapi Tekniğiyle ilgili bilgilendirme yapan Dr. Nadir Hansu; “Proloterapi Tekniğinde zedelenmiş veya eski işlevini yitirmiş olan İnsan vücudundaki tüm eklem, kıkırdak, ligament ve tendonlara kendi kendilerini tamir edecek ve yeniden yapılandırma aşamasına sokacak bir solüsyon enjekte edilir. Bu solüsyonun hücrelerin ve dokuların proliferasyonunu (büyüme-iyileşme) sağlar. Enjekte edilen dokunun kasıtlı olarak tahriş edilmesi tedavinin esasıdır. Bu iritasyonla oluşan inflamatuar yanıt sonucunda zayıf ya da işlevliğini yitirmiş bölgede kan akımı artar, bu bölgeye ( kıkırdak-ligament-tendon gibi yapıları ) tamir eden hücreler gelir böylece yeni doku iyileşmesi başlar yeniden tamir uyarılır. Proloterapi, vücudun tamir sistemini uyararak ağrılı, zayıf ve işlevini kaybetmiş bölgenin tekrar eski haline dönmesini sağlayan basit ve doğal bir tekniktir. Proloterapi kıkırdak, tendon, eklem, kas sorunlarında sadece ağrının geçmesini değil, klinik tablonun iyileşmesi de sağlar. ’ dedi.

 

Proloterapi’nin kullanıldığı hastalıklar

 

Proloterapi’nin çok geniş bir kullanım alanı olduğunu belirten Dr. Hansu, ‘ Proloterapide normal hücre, doku veya organların büyümesini – tamiratını teşvik eden büyüme faktörü gibi davranan solüsyon kullanılır. Aslında enjekte edilen bu solüsyonlar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Proloterapi ile fayda gören ve yüz güldürücü sonuçlar aldığımız hastalıklar şunlardır;

 • Artrozlar (kireçlenmeler)
 • Bel ağrıları
 • Karpal tünel sendromu ( el bileği sinir sıkışması )
 • Baş ağrıları ( migren, gerilim tip baş ağrıları vs…)
 • Bel fıtığı
 • Fibromyalji ( yumuşak doku romatizması)
 • Kalça diz kireçlenmesi ve yaralanmaları
 • Omuz kireçlenmelerinde
 • Diz eklemi içindeki yırtıklar, menisküs ve ön-arka çapraz bağların parsiyel yırtıkları
 • Boyun travması sonrası baş – boyundaki ağrılar
 • Sakroilyak eklem ile ilgili ağrılar, siyatalji
 • Skolyoz ve spondilolistezis ( bel kayması )
 • Tenisçi dirseği, çiğneme kasları ve çene eklemi ile ilgili ağrılar
 • Bel fıtığı ameliyatı sonrası geçmeyen ağrılar

 

 

Yolda yürüyemiyordu şimdi futbol oynuyor   

 

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine topuk dikeni ağrısı şikayetiyle başvuran Bahattin Erkoyuncu, FTR Uzmanı Dr. Nadir Hansu’nun uyguladığı Proloterapi tekniğiyle ağrılarından kurtuldu. 3 aydan beri topuk dikeni rahatsızlığı nedeniyle ağrı çektiğini ve yolda yürümekte bile zorlandığını belirten Erkoyuncu, Dr. Nadir Hansu tarafından yapılan Proloterapi tedavisi sonrasında kısa sürede ağrılarının tamamen geçtiğini ve futbol oynamaya başladığını belirtti.